CZ EN

Telefon:

+420 257 288 211

Ve světě online

22. března 2017

Už jste někdy uvažovali o tom, kam se všichni téměř s úsměvem na rtech řítíme? Myslíme si, jakou máme volnost a přitom nás čeká život o samotě mezi čtyřmi stěnami. Nevěříte?

Technologie nám pomáhají, to je neoddiskutovatelný fakt. Jejich přemíra v našem životě nám ale ubližuje a existuje jen málo jedinců, kteří dokážou vše udržet ve zvladatelných mezích. Máme aplikace, které mají smysl, ulehčují nebo zachraňují náš život. A pak jsou takové, co pouze požírají náš vymezený čas tady na Zemi.

Mezi ně patří třeba appky, které monitorují, kde byl člověk naposledy na velké, fungují jako rádce správného čůrání i s timerem, učí kočky správně mňoukat, hlásí, kdy je ráno a kdy je noc (nemyslíme ani hodiny ani budík), nebo vám dovolí cokoliv zničit. Stačí když si vyberete cíl kdekoliv na světě a pak ho prstem zamáčknete. Ano, i takové věci si můžete stáhnout do telefonu.

Je to zábava a každý z nás má svobodu se rozhodnout, zda si appku stáhne nebo ne. Problém je v tom, že už teď málokdo řekne veřejně svůj názor nebo projeví emoce. Ale na počítači, skrytý za „hustým“ nickem to umí každý!

Vlastně se blížíme do doby, kdy nebudeme muset s nikým komunikovat. Vše si zařídíme online. Objednáme si jídlo, léky, oblečení, nábytek… Tak počkat, tohle všechno už jde. Smlouvy, práci – i to můžete řešit z domova. Se speciálními brýlemi a trenažérem lze procestovat svět, aniž byste se hnuli z obýváku. Můžete navštívit kurzy kdekoliv a čehokoliv chcete, naučit se věci, o kterých se vám ani nesnilo.

Aplikace za nás myslí, radí nám, kopou nás do zadku a motivují, ale co to potom dělá z nás? Už to není Homo Sapiens Sapiens, který si dokázal poradit v jakékoliv životní situaci. Na ulicích je to samý Homo iPhonus, co neumí pozdravit či poděkovat a podívat se do očí. Neví jak funguje běžný jízdní řád, diví se, že výtah jde ovládat pouze čudlíkem a ne appkou, místo smíchu raději napíše LOL a vztahy mu jdou spíš onlajn.

Budou v budoucnu lidé potřebovat jiné lidi? A budeme tady vůbec nutní? Vždyť by celá planeta mohla fungovat pod vedením robotů a aplikací… Ale bylo by to ještě k něčemu?

Proto si dnes udělejte den bez aplikací a vyzkoušejte, jak fungují čudlíky :-) Zkuste výzvy, které přináší offline život.

Jinak nás samozřejmě najdete jak online, tak offline. Prostě – přijďte za námi na kafe :-)

Autor: SDH