Komix » Co je nového » Co udělalo z e-neschopenky miláčka praktiků i hygieniků? Jediný virus

Co udělalo z e-neschopenky miláčka praktiků i hygieniků? Jediný virus

Co udělalo z e-neschopenky miláčka praktiků i hygieniků? Jediný virus

Cestovat s neschopenkou k zaměstnavateli, ideálně v MHD přes celé město tam a zase zpět. V případě infekčních nemocí je tento postup noční můrou. Jak chcete trasovat potenciálně nakažené kontakty? Kolik to zabere času?  E-neschopenka a elektronické vystavování karantény ukázaly přesně v tento moment svoji sílu. 

Přes počáteční rozpaky na straně lékařů se nyní ukázaly další dva benefity celého systému. Lékaři tváří v tvář možnosti nakažení koronavirem docenili digitální prostředí, protože:

  1. Pacienti nemusí cestovat po městě k lékaři. Tím dochází k omezování šíření nemocí. A ani lékaři se nemusí tak často setkávat s potenciálně nakaženými pacienty s nemocí COVID-19. Win-win situace pro obě strany. Šetří čas, eliminuje zbytečná rizika. 
  2. Systém e-neschopenky byl uvolněn i pro možnost elektronického vystavování karantén, které byly nařízeny vybraným osobám s rizikem nákazy koronavirem. Opět se výrazně minimalizuje riziko přenosu koronaviru na další osoby.

Navíc celá evidence probíhá se zpožděním v řádu hodin a nikoliv dní či týdne nebo dvou, jako tomu bylo dříve. V době datové, ve které žijeme, se rychlost získávání a aktualizace dat ukazuje jako podstatná část strategie v boji s koronavirem. 

Zpočátku to tak skvěle nevypadalo, ačkoliv za KOMIX můžeme s klidným svědomím říct, že celý backend, na kterém systém e-neschopenky běží, funguje jako dobře namazaný stroj. Někteří lékaři se jejímu využívání zprvu bránili, dnes však výhody e-neschopenky nemůže nikdo zpochybňovat. 

Na úpravy máme minimum času

Překotný vývoj přijímání nových opatření se promítal i do úprav sociální záchranné sítě pro ty, kteří se během karantény museli potýkat s propadem příjmů.

Během hektických dnů celosvětového boje s novým virem jsme neprodleně implementovali  změny v rámci Ošetřovného při uzavření zařízení. Ačkoliv to vypadá jako banalita, během několika málo dnů jsme implementovali změnu ve výplatě ošetřovného, která se z 9 (resp. u samoživitelek 16) dní prodloužila na celou dobu uzavření škol. Změnil se i věk dětí, pro které lze o dávku žádat, z 10 let na 13.

Flexibilita a zkušenosti našeho týmu zajišťují, že veškeré legislativní úpravy ve výpočtu a výplatě dávek se do praxe promítají v podstatě ihned. Karanténa a Ošetřovné z důvodu uzavření zařízení navíc výrazně navýšila počet dokumentů, které obíhají systémem. 

Zpětně od 1. dubna bude stát nově vyplácet na ošetřovném ne 60, ale 80 % vyměřovacího základu. 

Proto je na naší straně naprosto klíčová rychlost nasazení. Na ní závisí, zda všichni ti, kdo se starají v důsledku vládních nařízení o děti, dostanou své peníze včas a v potřebné výši. Jako vždy pro to uděláme vše, co je v našich silách.

Sdílet
Jak se stát lepším analytikem

Jak se stát lepším analytikem

Predikce do blízké budoucnosti

Predikce do blízké budoucnosti