Komix » Co je nového » E-neschopenku pohání motor z KOMIXu

E-neschopenku pohání motor z KOMIXu

E-neschopenku pohání motor z KOMIXu

Projekt, za který se moc nechválí. Ale když nefunguje, je o něm hodně slyšet! Tak popisuje e-neschopenku Roman Havlík z KOMIXu, jehož tým vytvořil pro Českou správu sociálního zabezpečení motor celého projektu. A že to byl téměř heroický výkon.

 

Slovy klasika, na začátku všeho bylo zadání a v tomto případě velmi strohé – implementovat do ledna 2020 elektronickou neschopenku.Státní zakázky jsou vždy specifické. Ve velmi krátkém časovém období jsme museli navrhnout, vytvořit a integrovat projekt, který měl i citlivé politické pozadí. Navíc přesné znění zadání bylo doslova jednověté. Z toho je zřejmé, že na počátku projektu nejvíce času zabrala detailní implementační studie,” říká vedoucí projektové kanceláře Roman Havlík, který tento projekt za KOMIX vedl. “Kromě přesné definice potřeb zákazníka, tedy České správy sociálního zabezpečení, bylo nezbytné zajistit, aby si mezi sebou všechny systémy od všech dodavatelů rozuměly,” dodává.

 

Jeden z nejsledovanějších IT projektů ve státní správě v poslední době, e-neschopenka, je hlášení pracovní neschopnosti pro zaměstnavatele a správu sociálního zabezpečení vystavené lékařem elektronicky. V plném ostrém provozu je od ledna tohoto roku.

 

Řešení od KOMIXu získalo pochvalu poslanců

 

Jsme jedním z hlavních dodavatelů, kteří se na vzniku celého systému e-neschopenky podíleli. “Konkrétně jsme vytvořili backend část celého projektu. Naše řešení je vlastně jakýmsi motorem projektu, protože zajišťujeme celé zpracování přijatých elektronických dokumentů souvisejících s e-neschopenkami. Týká se to jejich automatického zpracování, došetřování, výpočtu nároků na dávky a podobně. S naším systémem pak denně pracují veškeré Okresní správy sociálního zabezpečení, je to téměř tři tisíce referentů,” vysvětluje Roman Havlík.

Za včasnou realizaci projektu, jejíž technické řešení přišlo na 120 milionů korun, získala Česká správa sociálního zabezpečení pochvalu od Sněmovního výboru parlamentu ČR pro sociální politiku. Poslanci e-neschopenku po měsíčním provozu ohodnotili jako bezproblémovou.

Nejtěžší na celém procesu bylo propojení všech jednotlivých dotčených systémů tak, aby ve finále vše fungovalo napříč celou infrastrukturou zákazníka. Jsem pyšný na všechny své kolegy, kteří se tohoto důležitého projektu aktivně účastnili, že jsme takto objemově rozsáhlý a organizačně náročný projekt zvládli v rekordním čase několika měsíců,” vysvětluje generální ředitel KOMIXu Tomáš Rutrle.

 

E-neschopenka po prvním měsíci ostré praxe

 

E-neschopenka znamená zjednodušení všech procesů souvisejících s dočasnou pracovní neschopností, především pak rychlejší předávání informací mezi lékařem, Českou správou sociálního zabezpečení a zaměstnavatelem, které je ve vysoké míře nyní automatizované. Rozdílný je i způsob, jak se zaměstnavatel o pracovní neschopnosti svého zaměstnance dozví. Pojištěnec už nemusí předávat doklady o pracovní neschopnosti zaměstnavateli, náhrada mzdy i nemocenská dávka mu přijde automaticky. Nemocnému dál zůstává v papírové podobě jen průkaz práce neschopného.

V tuto chvíli systém zpracovává čtyři typy neschopenek. Musí si totiž poradit ještě se starými papírovými i starými elektronickými neschopenkami vystavenými v roce 2019 a samozřejmě i s novými elektronickými i novými papírovými neschopenkami, které jsou pro zjednodušení od ledna tohoto roku o dva díly kratší.

„To, že systém funguje skutečně elektronicky, je zřejmé i ze statistik prvního měsíce využívání. Česká správa sociálního zabezpečení přijala přibližně 250 tisíc rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti, z nichž papírové podání představuje pouze cca 3-4 %”, dodává hlavní analytička projektu Tereza Plavcová z KOMIXu.

Sdílet
Češi se drží excelu a pastelek

Češi se drží excelu a pastelek

Rozšířená realita může zčásti nahradit robotizaci

Rozšířená realita může zčásti nahradit robotizaci