Komix » Co je nového » Co je nového a média » Internet věcí – víte o něm něco?

Internet věcí – víte o něm něco?

Internet věcí – víte o něm něco?

Je zajímavé, že i když odborníci Internet věcí nazývají čtvrtou průmyslovou revolucí, až 84 % všech obyvatel na Zemi o něm neslyšelo. My víme, že vám ho nemusíme představovat, ale na druhou stranu jsme si jisti, že některé informace v článku na tuty nevíte. Internet věcí propojuje veškerá zařízení, a tak se dají skvěle ovládat i na dálku. Tzn. že sedíte v práci, vezmete do ruky telefon a párkrát kliknete v aplikaci. Zatímco se balíte a vyrážíte na cestu, u vás doma se nastavuje termostat na oblíbenou teplotu, v kávovaru se mele čerstvá káva, v pračce se pere prádlo, zahrada voní čerstvě posekanou trávou a vaše lednička po prozkoumání obsahu pošle objednávku do e-shopu na potraviny, které chybí. S poslíčkem se spolu potkáváte u dveří.

Tohle vše už běžně funguje, ale bude toho samozřejmě víc. Výhody nejsou jen v domácí pohodě, internet se stará i o naši bezpečnost (teď nemluvíme o Zuckerbergovi), přepravu apod.

A jak to začalo?

Předchůdci IoT byly ATM, tedy (Automated Teller Machines), které se začaly připojovat do online světa v roce 1974.

A za pár let, přesně v roce 2008 už bylo online více zařízení než lidí na planetě.

Jedním z prvních byl automat na Coca colu na Carnegie Mellon univerzitě. Jeho senzory hlásily, zda je naplněn a zda jsou plechovky dostatečně nachlazené.

Jak to pokračuje?

Podle výzkumů a statistik se brzy dočkáme propojení 300 miliard zařízení. Už teď velkou část výroby a produkce převzaly stroje, které samostatně rozhodují a plánují, v domácnostech kralují robotičtí pomocníci a my nosíme v kapsách nebo na sobě různá zařízení, která vyhodnocují, analyzují a odesílají naše data. IoT je také skvělý byznys. V roce 2016 sám vygeneroval necelých 800 miliard dolarů, které lidé utratili za pořízení pomocníků a zařízení.

Umí vydělat i ušetřit

Díky propojení IoT a machine learningu se dá také skvěle ušetřit. Dokladem jsou nevyčerpané miliony dolarů, které se po zavedení chytrého osvětlení ve městech a na sportovních stadionech ve Spojených státech dají využít ve zdravotnictví nebo školství. K tomuto trendu se přidávají i velká evropská města, která chtějí kromě chytrého osvětlení zavést i chytré komunální služby.

Přináší i pracovní místa

Odborníci tvrdí, že roboti a chytrá zařízení nám vezmou práci. Zatím se to však nepotvrdilo. Naopak. Je stále větší nedostatek schopných a technicky zdatných lidí, kteří jsou schopni zařízení vymýšlet, spravovat, opravovat, provozovat a získaná data analyzovat. A ještě to tak bude několik let. Ač odborné školy každoročně chrlí nadané programátory a analytiky, je jich stále málo.

A co vy? Využíváte IoT ve svém běžném životě? Možná si to ani neuvědomujete. Tak se pořádně zamyslete a napište nám na Facebook do komentářů.

Sdílet
Organizace dat – to zvládnete i vy

Organizace dat – to zvládnete i vy

KOMIX a Matfyz upevnili spolupráci

KOMIX a Matfyz upevnili spolupráci