CZ EN

Telefon:

+420 257 288 211

Nedostatek kvalifikovaných lidí může vyřešit rozšířená realita

11. října 2018

Tomáš Rutrle pro Hospodářské noviny

Zkrácení doby potřebné k vyškolení, menší nároky na znalosti a zkušenosti, ve výsledku efektivnější práce. To jsou nejvíce viditelné benefity, které firmám může přinést rozšířená realita. Český trh přitom dobývá pozvolna.

Představme si firmu, která má nedostatek servisních pracovníků. I když najde na pracovním trhu volné zaměstnance, bude jí trvat několik týdnů ne-li měsíců, než nové lidi zaškolí a bude je moci pustit k zákazníkům, aby při výjezdech do domácností opravovali například ledničky či pračky. Složité manuály, různé postupy, odlišná technická řešení - to vše musí noví technici zvládnout. Nebo ne?

Zatím ano, ale už dnes jsou na trhu řešení, která umožní i méně zkušeným a kvalifikovaným lidem dělat odbornější práci. Jejich nejdůležitějším pracovním nástrojem se stanou holobrýle. Stanou se jejich “externím” mozkem, který jim řekne, na jaký model koukají, z hlasového záznamu popisu problému stanoví postup kontroly jednotlivých součástek spotřebiče, případně rovnou objednají náhradní. Technik tak nemusí složitě zjišťovat, zda je díl skladem, listovat manuálem pro správný postup nebo volat zkušenějšímu kolegovi. Má volné ruce pro obsluhu spotřebiče...

Celý článek naleznete zde. Vyšel v Hospodářských novinách dne 11.10.2018.